Znak Junáka

26. dívčí skautský oddíl Brno

Znak WAGGGS

Úvod
Náš oddíl
Skauting
Klubovna
Historie
Kronika
Plán akcí
Fotogalerie
Burza
Odkazy
Kontakty
Síň slávy


RSS kanál [?]
Přidej na Seznam.cz

Ivančena 2008

Tradiční akce poprvé v celostátním měřítku. Tento rok se na Ivančeně sejdeme 26. dubna. Mohyla je každý rok větší, jelikož je zvykem na ni přidat kámen z místa svého domova, což je tradice dodržována už od roku 1946, takže nejde o nějaký záprtek. Tato akce ovšem není jenom o vzpomínání na těžké chvíle naší země, čekají na vás soutěže, velká bojovka a spousta zábavy s nově poznanými kamarády. (viz http://krizovatka.skaut.cz/…/ivancena-2008/)
Postupný výstup na Ivančenu. Budou určitě posílená většina spojů jak autobusových tak vlakových. O těchto však ještě jednáme. Co nejdříve dáme vědět. Program u mohyly bude následující:
11.00 mše svatá
11.00 ceremoniál
11.00 bojovka
12.00 hlavní ceremoniál
13.00 ceremoniál
14.00 bojovka
Jako další program budou různé soutěže a hry:
10.30–14.00 hry o největší a nejhezčí kámen
10.30–14.30 hry o Ivančeně
Odpoledne potom úklid. Opět prosíme dobrovolníky, aby zůstali co možná nejdéle, a pomohli uklidit. Ubytování přespolních.

O Ivančeně

Ivančena (925 m. n. m.) je kamenná mohyla v Beskydech mezi Malchorem a Kykulkou pod vrcholem Lysé hory vystavená na památku popravených skautů účastnících se protinacistického odboje.
Mohylu založil 30. oddíl Junáka z Moravské Ostravy a to 6. října 1946 na památku osmnácti členů „Odboje slezských Junáků“, kteří byli 24. dubna 1945 popraveni v polském Těšíně na židovském hřbitově.
Mohyla je v současnosti symbolem vlastenectví, statečnosti a přátelství. Zabírá asi 40 metrů čtverečních a 195 metrů krychlových. Sahá do výšky 4 metrů. Do roku 1989 byla mohyla i symbolem odboje proti nesvobodě. V době komunismu k ní dělali pochody skauti a v době ilegálního skautingu i trempové. Pochody byly sledovány státní bezpečností.
Poutě k mohyle trvají dodnes. V sobotu kolem 24. dubna sem míří skauti a v neděli pak trempové. Mohyla se stále rozrůstá a je složená z kamenů z různých koutů světa. Je zde i kamínek z Měsíce od astronauta Armstronga.

…Do konce 2. sv. války chybí posledních několik dnů. O Ostravu se bojuje už přes měsíc a není se tedy čemu divit, že Němcům začíná i tady hořet půda pod nohama. Nastává čas zbavit se vězňů. Otvírají se i cely v budově gestapa na Fifejdách s vězněnými skauty…
Dostanou se snad po týdnech vyslýchání a mučení na svobodu? „Čelem ke zdi, ruce za záda a svázat drátem!“ Cesta nebere konce a drát se zařezává čím dál tím víc do rukou. Kdy to už skončí? Brzo. 24. dubna 1945 a další dny byl starý židovský hřbitov v polské části Těšína svědkem otřesné podívané. Před vykopanými hromadnými hroby klečeli svázáni odbojáři. Zaznělo několik výstřelů a pak už ticho přerušoval jen hluk bezvládně se svalujících těl. Naposled tam vydechlo 18 skautů.
Jak a kdy to všechno začalo, záleží vždy na úhlu pohledu. Jistě můžeme říct, že na podzim roku 1938 byla podepsána Mnichovská dohoda a postupně obsazeno pohraniční území Československa. V březnu následujícího roku německá vojska zabrala zbytek území Čech a Moravy. Byl zřízen Protektorát Böhmen und Mähren. Český národ čekají dlouhá léta nesvobody, strachu a zoufalství. Doma i v zahraničí vzniká protinacistický odboj.
Jedna z mnoha skupin působí i na Ostravsku. Prvotní činnost skautů 1. oddílu Moravská Ostrava byla podpora rodin vězněných vojáků, shánění léků, potravin, šatstva a dokumentů pro ilegálně se schovávající osoby a později i partyzány. Dokonce vozili do Beskyd zprávy o celém ostravském průmyslu či německé plány obrany Ostravy.
Byl zaveden trojkový systém, takže se mezi sebou znali max. 3 členové organizace. Opatrnost byla životní nutností, protože kdo pomáhal partyzánům, byl na místě střílen. Jako den ustanovení organizace Odboj slezských junáků se uvádí 13. 11. 1943. V čele stál Vladimír Čermák. Další nejdůležitější členové byli Vladimír Pach, Otto Klein, Quido Němec. Významná schránka bylo tábořiště Chladná voda v Beskydech.
Ke konci války se chystali na organizovaný přechod do hor a ozbrojené povstání. K tomu potřebovali zbraně, což se jim stalo osudným. Při shánění narazili na konfidenty (donašeče) ve službách gestapa. 3. dubna 1945 byl zatčen Milan Rotter. Do rána začalo zatýkání ostatních odbojářů. Popraveni byli až o skoro tři týdny později, během nichž byli vyslýcháni a mučeni. Jejich životy skončily v Polském Těšíně na židovském hřbitově. Stalo se tak 24. dubna 1945 a ještě v dalších několika dnech. Pár dnů na to byla Ostrava osvobozena. 8. května 1945 skončila v Evropě 2. sv. válka. Willi Kampf, jejich kat, o nich prohlásil: „Umírali klidně, bez křiku, jako praví hrdinové.“
Na jejich památku byla založena mohyla na Ivančeně. Skautský odboj za 2. sv. války však probíhal i na spoustě dalších míst, a proto bychom neměli zapomínat i na osudy jiných skautských hrdinů. Čeští skauti dokázali v té těžké době svou připravenost a lásku k vlasti, za kterou mnozí z nich položili své životy.


Zpět na Plán akcí

Úterý 20. 11. ’18
svátek slaví Nikola

Ikona stránky

Podporují nás
I vy můžete finančně podpořit náš oddíl!

Ubytování na akcích

Jak psát na webVytvořil O webuAdmin • Aktualizace: 7. září 2018 v 11.36